Luis Costa Juan

Luis Costa Juan on espanjalainen eläkkeellä jalkapallo eteenpäin ja johtaja.

Suurin osa hänen uransa oli tiiviisti Zaragoza, koska sekä pelaaja ja johtaja.

Pelasi urallaan

Costa syntyi Alicante, Valencian yhteisö. Nousun jälkeen näyttävästi harrastelijakilpailut järjestetään kotikaupungissaan, hän allekirjoitettu Real Madrid Hércules CF iässä 17, viettää neljä vuotta sopimuksen seuran kanssa kuin vanhempi, mutta ei koskaan näy virallisissa peleissä - joiden eteenpäin linja mukana tykkää Francisco Gento, Raymond Kopa, Ferenc Puskás, Luis del Sol ja Alfredo Di Stéfano - Myös lainataan neljä kertaa kolme joukkuetta, mukaan lukien muiden La Liga puolin Córdoba CF ja Elche CF

Vuonna 1966 Costa lähti Merengues ja allekirjoitettu Córdoba pysyvästi, kun vaatimaton oikeinkirjoituksen Hércules sarjassa Segunda División. Vuodesta 1968-1971 hän kärsi kolme peräkkäistä top lento relegations, jossa andalusialaishevosilla, RCD Mallorca ja Real Zaragoza; hän kerännyt huipputason yhteensä 188 pelejä ja 18 maalia, ja suljetaan uransa 33 kolmen vuoden sarjassa Tercera División kanssa Girona FC saatuaan hänen valmennuksessa ajokortin ennen kuin hän jäi eläkkeelle.

Managerin ura

Costan ensimmäinen työpaikka huipputason mukana Zaragoza, jonka hän valmentanut yksi peli 1980-81 kausi, 1-1 kotiin piirtää vastaan ​​Hércules. Kahden täydellistä vuodenaikaa Segunda División, jossa Palencia CF ja Real Oviedo, hän palasi Aragonian varten 1985-86, voitti hänen ensimmäinen Copa del Rey - 1-0 voittaa FC Barcelona - ja potkut varhain 1987-88 kampanja .

90-luvun alussa Costa työskenteli alemman liigoja, jossa Levante UD, Deportivo Alavés ja entisen seuran Córdoba. Vuonna 1994 hänet nimitettiin Zaragozan varantojen Segunda División B, jonka hän oli jo valmentanut edellisellä vuosikymmenellä.

Costa oli yksi neljästä johtajien Zaragozan ensimmäinen joukkue 1996-97 kaudella, joukkue lopulta sijoitusta 14. asennossa. Hän vastasi, että kokonaisuudessaan seuraavien kampanjan, joka viimeistelty Club One yläpuolella.

Ottaa tilalle Juan Manuel Lillo neljännen kierroksen jälkeen vuonna 2000-01, Costa johti Zaragoza toiseen Espanjan Cupin valloitus, nyt vastaan ​​Celta Vigo. Joukkue voisi lopettaa 17. liigassa kuitenkin, että ensimmäinen joukkue edellä putoaminen vyöhyke.

22. tammikuuta 2002 Costa korvataan Txetxu Rojo ruorissa Zaragozan ei pysty kuitenkaan estämään Top Division putoaminen voitettuaan vain kaksi kertaa hänen kymmenen peliä vastaava.

Saavutukset

Johtaja

  • Copa del Rey: 1985-86, 2000-01
  0   0
Edellinen artikkeli Garlieston
Seuraava artikkeli Kay Starr

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha