Korkea sheriffi Durham

Tämä on lista korkea Sheriffs on Englanti County Durham

Useimmissa maakunnissa korkea Sheriff on vanhin maallinen konttorin Crown. Pfalzin Durham viranhaltija oli nimittänyt ja oli vastuussa piispa Durham kunnes 1836, kun Crown väitti viranomainen. Korkea Sheriffi oli pääasiallinen lainvalvontaviranomainen läänin mutta vuosisatojen useimmat liittyvät velvoitteet viesti on siirretty muualle tai ovat nyt haudattu, niin että sen toiminnot ovat nyt pitkälti seremoniallinen. Korkea Sheriffi vaihtuu vuosittain maaliskuun.

Korkea Sheriffs County Durham

  • 1146 Osbert

15-luvulla

  • 1401-06: John Conyers of Sockburn Hall
  • 1425: William de Menevyll
  • 1438: Robert Ogle
  • 1470-1475: Sir Geo Lumley
  • 1476-1481: Robert Tempest
  • 1482-1493: Ralph Bowes
  • 1494-1502: Sir Ralph Bowes

16-luvulla

  • 1503-15: Sir William Bulmer Wilton linna,
  • 1516-1517: Roger Lumley
  • 1518-1522: Sir William Eure
  • 1523-26: Sir William Bulmer Wilton linna,
  • 1527: Sir William Bulmer ja John Bulmer yhdessä
  • 1528-32: Sir John Bulmer
  • 1533- ?: William Hilton
  • 1561: Robert Tempest of Holmside Hall
  • 1569: Robert Bowes
  • 1576: George Bowes
  • 1576-1591: Sir William Hilton
  • 1592-1594: George Conyers
  • 1595-1616: Sir John Conyers on Sockburn Hall

17th century

  • 1617-1624: Sir George Selby on Whitehouse, Ryton.
  • 1625-1640: Sir William Belasyse Morton House
  • 1641: William Collingwood
  • 1642: Sir William Darcy
  • 1645: Henry Vane vanhempi
  • 1646: Sir George Vane Barnard Castle
  • 1647: Richard Belasyse Morton House
  • 1648: Clement Fulthorpe
  • 1649: Sir James Clavering on Axwell House Blaydon on Tyne
  • 1651: Thomas Shadforth
  • 1652: Christopher Fulthorpe of Tunstall Manor
  • 1653: Francis Wren
  • 1654: Rowland paikka matala Dinsdale Manor
  • 1655: Thomas Bewick
  • 1656: George Lilburn
  • 1657-58: Timothy Whittingham
  • 1659: Robert Ellison
  • 1660-7: Sir Thomas Davison on Blakiston Hall.
  • 1667-73: Sir Gilbert Gerard, ensimmäinen Baronet of Fiskerton
  • 1673: Sir James Clavering on Axwell House Blaydon on Tyne
  • 1674: Sir Gilbert Gerard, ensimmäinen Baronet of Fiskerton
  • 1675-85: Nicholas Conyers
  • 1686-1708: Hon. Charles Montagu

18th century

  • 1709-1720: Mark Shafto of Whitworth Hall
  • 1721-23: Sir Henry Liddell, 3. Bt Newton Hall
  • 1723-47: Sir William Williamson, 4. BT Whitburn
  • 1747-89: Sir Hedworth Williamson, 5th Bart. of Whitburn
  • 1780: Andrew Robinson Stoney-Bowes of Gibside
  • 1789-1810: Sir Hedworth Williamson, 6. Bart. of Whitburn

19th century

  • 1810-1814: Adam Askew of Redheugh
  • 1815-1818: William Hutchinson
  • 1819-1826: William Keppel Barrington
  • 1827-1828: Cuthbert Ellison of Hebburn Hall
  • 1829-1833: Charles John Clavering of Axwell House
  • 1833-1836: William Lloyd Wharton of Dryburn
  • 1837: Anthony Wilkinson, on Coxhoe Hall
  • 1838: Sir Robert Johnson-Eden, Bart., On Windlestone Hall
  • 1839: Sir William Chaytor, Bart., On Witton Castle
  • 1840: Sir Hedworth Williamson, Bart. of Whitburn
  • 1841: William Russell Brancepeth Castle
  • 1842: Robert Eden Duncombe Shafto of Whitworth Park
  • 1843: Edward Shippersden Durhamin
  • 1844: Henry Witham of Lartington Hall
  • 1845: John William Williamson of Whickham
  • 1846: Ralph Stephen Pemberton Barnes ja Usworth House
  • 1847: John Fawcett Pohjois Bailey
  • 1848: Sir William Eden BT Windlestone Hall
  • 1849: John Eden Beamish Park
  • 1850: Robert Hilyard of Horsley Hall
  • 1851: Robert Henry Allan, ja Blackwell Hall ja Blackwell Grange
  • 1852: John Bowes, on Streatham Castle
  • 1853: Frederick Acklom Milbank, Hart
  • 1854: Henry John Baker Baker, on Elemore Hall
  • 1855: Robert Surtees of Redworth House
  • 1856: Robert Smith Surtees on Hamsterley Hall
  • 1857: William Beckwith, on Silksworth House
  • 1858: Timothy Hutchinson, on Eggleston Hall
  • 1859: Sir William Aloysius Clavering, Bart., On Axwell House
  • 1860: Henry John Spearman, Burn Hall
  • 1861: Richard Lawrence Pemberton, Barnes
  • 1862: Henry George Surtees on Dinsdale Hall
  • 1863: John Richard Westgarth Hildyard, on Horsley Hall
  • 1864: John Harrison Aylmer of Walworth Castle
  • 1865: William Peareth, on Usworth House
  • 1866: William Edward Surtees, Seaton Carew
  • 1867: William Scurfield harmaa, Norton
  • 1868: Anthony Wilkinson, on Hulam
  • 1869: Thomas Charles Thompson, ja Sherburn Hall
  • 1870: William Briggs, on Hylton linna, Sunderland
  • 1871: James Cookson, on Neasham Hall
  • 1872: Rowland Burdon, linnan, Castle Eden
  • 1873: Charles Freville Surtees, on Mainsforth, Ferryhill
  • 1874: John Fogg Elliot, on Elvet Hill, Durham
  • 1875: Anthony Wilkinson, Durham
  • 1876: Henry Edward Surtees, sekä Redworth House ja Redforth Grove
  • 1877: Sir Hedworth Williamson, Bart., On Whitburn Hall
  • 1878: John Joicey, Newton Hall, Stocksfield, Northumberland
  • 1879: James Laing, Thornhill, Sunderland
  • 1880: George John Scurfield, on Hurworth House
  • 1881: Matthew Kearney, Ford, Lanchester
  • 1882: Robert Anthony Burrell, on Fairthorne, Botley, Hants
  • 1883: Alfred Backhouse, on Pilmore, Darlington
  • 1884: Isaac Lothian Bell, on Rownton Grange, Northallerton
  • 1885: Christopher John Foyle Fawcett, The North Bailey, Durham
  • 1886: Joseph Richardson, on potto Hall, Swainby, Northallerton
  • 1887: Gerald Percy Vivian Aylmer, on Walworth Castle, Darlington
  • 1888: David Dale West Lodge, Darlington
  • 1889: Lindsay Wood, The Hermitage, Chester-le-Street
  • 1890: William James Joicey, on Urpeth Lodge, Chester-le-Street
  • 1891: Joseph Henry Straker, Willington House, Willington
  • 1892: Sir William Gray, on Greatham Mökki, West Hartlepool
  • 1893: Edward Joicey, on Whinney House, Low Fell, Gateshead-on-Tyne
  • 1894: eversti Charles John Reed CB, ja Springwell Hall, Durham
  • 1895: Hugh Bell Redbarns, Coatham, Redcar
  • 1896: Major Robert Ropner, Preston Hall, lähellä Stockton-on-Tees
  • 1897: Eversti Lancelot Allgood Gregson, on Burdon, Sunderland
  • 1898: Samuel Peter Austin, ja Cocken Hall, Fence Houses
  • 1899: Utrick Alexander Ritson, Calf Hall, Muggleswick Park, Consett, ja Jesmond Gardens, Newcastle upon Tyne
  • 1900: John Arundel Hildyard, on Horsley House, Eastgate, Darlington

20. vuosisata

  • 1901: George Frederick Boyd Moorhouse, Leamside
  • 1902: Sir William Henry Edward Chaytor Bt Croft, Darlington
  • 1903: John Ewer Jefferson Hogg Elm Park Gardens, SW Lontoo
  • 1904: Sir Hedworth Williamson, Bart. on Whitburn Hall, lähellä Sunderland
  • 1905: John Edwin Rogerson Mount Oswald, Durham
  • 1906: Frank Stobart of Biddick Hall
  • 1907: Rowland Burdon linnan, Castle Eden
  • 1908: Slingsby Duncombe Shafto of Beamish Park
  • 1909: William Cresswell Gray Tunstall Manor, West Hartlepool
  • 1910: Hon. James Arthur Joicey on Longhurst, Morpeth
  • 1911: Lieut-eversti John Henry Ropner, on Ragworth, Norton, Stockton-on-Tees
  • 1912: Frederick Stirling Newall, Castle Hill, Wylam-on-Tyne
  • 1913: James WESTELL, The Cloisters, Sunderland
  • 1914: Francis Priestman, on Shotley Park, Shotley Bridge
  • 1915: Sir Alfred Molyneux Palmer, Bart., On Walworth Castle, Darlington
  • 1916: William Hustler Hustler, on Acklam Hall, Middlesbrough
  • 1917: Parlamentin Cyril Arthur Liddell, on Ravensworth linna, Gateshead
  • 1918: Brodrick Dale, ja Apperley Dene, Stocksfield
  • 1919: John Wood, on Coxhoe Hall, Coxhoe
  • 1920: Arthur Francis Pease, Middleton Lodge, Middleton Tyas
  • 1921: eversti Maurice Bell Rounton Grange, Northallerton
  • 1922: Sir John Storey Barwick, Bt., Ja Ashbrook Grange, Sunderland
  • 1923: Kapteeni. Rowland Burdon Webster, Wolviston Hall, Stockton-on-Tees
  • 1924: Sir Frank Brown, Kt., Norton Priory, Stockton-on-Tees
  • 1925: Lieut.-Col. George Herbert Stobart, CBE, DSO, on Harperley Park, Harperley
  • 1926: Sir Thomas Garmondsway Wrightson, Bt., The Manor House, Eryholme, lähellä Darlington
  • 1927: prikaatikenraali Herbert Conyers Surtees, CB, CMG, DSO, MVO, on Mainsforth Hall, Ferryhill
  • 1928: John Henry Bacon Forster, on Whitworth House, Spennymoor
  • 1929: Major Henry Siward Balliol Surtees, on Redworth Hall, Darlington
  • 1930: John Stapylton Grey Pemberton, ja Ramside, Durham
  • 1931: Kapteeni. Geoffrey Stirling Newall, Shepherds Dene, Riding Mill, Northumberland
  • 1932: Henry Peile, CBE, on Broomshiels Hall, Satley, Tow Law, Co Durham
  • 1933: Sir Arthur Nicholas Lindsay Puu, Bt., The Hermitage, Chester-le-Street
  • 1934: Standish Robert Gage Prendergast Vereker of Hamsterley Hall
  • 1935: Col Frank Robert Simpson Bt. Bradley Hall, Wylam
  • 1936: Major Johnathan Lee Priestman of Shotley Park
  • 1937: Leonard Ropner, Preston Hall, Stockton-on-Tees
  • 1938: Sir William Gray, Bt., Ja Tunstall Manor, West Hartlepool
  • 1939: Frank Nicholson, CBE, on Southill Hall, lähellä Chester-le-Street
  • 1940: Col Robert Chapman, CMG, DSO, TD, ja Undercliff, Cleadon, Sunderland
  • 1941: eversti Harold Edward Kitching, MBE, Elmwood, Hartburn, Stockton-on-Tees
  • 1942: eversti Sir Thomas Andrews Bradford, Kt, DSO, Aden Cottage, Durham
  • 1943: eversti Hereward Sprot, Pyhän Johanneksen Hall, Wolsingham
  • 1944: Kapteeni Edward Ramsden, MC, Sands Hall, Sedgefield
  • 1945: eversti Charles Edwin Vickery, CMG, DSO, on Whorlton Grange, Whorlton, Barnard Castle
  • 1946: everstiluutnantti Richard Laurence Stapylton Pemberton, MC, Hawthorn Tower, Seaham
  • 1947: Edward John Westgarth Hildyard, on Horsley Hall, Eastgate
  • 1948: Major Frank Douglas Nicholson, TD, Quarry Hill, Brancepeth
  • 1949: Captn Sydney Riley Herra Newbus Grange, Neasham
  • 1950: Lt eversti Robert Appleby Bartram on Broomshiels Hall, lähellä Bishop Auckland
  • 1951: Eversti Thomas George Greenwell, TD, ja Thornley Mökki, Tow Law, Bishop Auckland, Co Durham
  • 1952: Philip Ivan Pease, on Sledwick, Barnard Castle
  • 1953: Major Sir Andrew Common, DSO, Hunter House, Shotley Bridge
  • 1953: Thomas Hawksley Summerson, Hall Garth, Coatham Mundeville, Darlington
  • 1954: Prikaatikenraali Leslie Harrison McRobert, CBE, TD, ja Meadowcroft, West Hartlepool
  • 1955: Major Sir Basil Robert James Simpson, Bt, OBE, Bradley Hall, Wylam
  • 1956: Maurice Oliver Pease, TD, ja Eldon House, Heighington, Darlington
  • 1957: Major Aubone Bryce Surtees, on Hurworth Hall West, Hurworth-on-Tees, Darlington
  • 1958: John Raymond Ropner, Middleton Lodge, Middleton Tyas, Richmond, Yorkin
  • 1959: Sir John Gamrondsway Wrightson, Bt., TD, ja Neasham Hall, Darlington
  • 1960: Lieut-eversti Robert MacGowan Chapman, TD Cherry Tree House, Cleadon, lähellä Sunderland
  • 1961: Richard Boys-Stones, MC, TD, ja Kyo Close, Wylam-on-Tyne
  • 1962: Roger Trelawny Backhouse, The East House, Iso Smeaton, Northallerton, Yorkshire
  • 1963: Commander Shannan Stevenson, RN, White Hall, Haughton-le-Skerne, Darlington
  • 1964: John Charles Hedley Booth, Meadow Bank, Castle Eden
  • 1965: Christopher William Drewett Chaytor, MBE, Croft Hall, Croft, lähellä Darlington
  • 1966: James Kenneth Hope, CBE, West Park, Lanchester
  • 1967: eversti James Wadham Grant, MBE, TD, ja Northolme, Moor Lane, Whitburn
  • 1968: Peter Guy Edwards, Low Walworth Hall, lähellä Darlington
  • 1969: Norman Carsen Marr, Belle Vue, East Boldon, County Durham
  • 1970: Ralph Meredyth Turton, TD, ja Hall, Kildale, Yorkshire
  • 1971: William Talbot Gray, on Eggleston Hall, Barnard Castle
  • 1972: Sir James Steel, Kt, CBE, on Fawnlees Hall, Wolsingham
  • 1973: Eversti Hugh Kirton, TD, ja Plawsworth House, Plawsworth, Chester-le-Street
  • 1974: Elizabeth Scylla Riley Herra, Low Dinsdale Old Rectory, Neasham, lähellä Darlington
  • 1975: Thomas Richard Featherstone Fenwick, piispa Oak, Wolsingham, Bishop Auckland
  • 1976: Lieut.-eversti Michael Radcliffe Kerens, MBE, TD, ja Old Vicarage, Bolam, Darlington
  • 1977: Major William Kemp Trotter, on Deanery, Staindrop, lähellä Darlington
  • 1978: Eversti Sir William Allison Lee, Kt, OBE, TD, ja Woodlands, Woodland Road, Darlington
  • 1979: Kapteeni Gerard Maurice Salvin, Croxdale Hall, Durham
  • 1980: Paul Douglas Nicholson, Quarry Hill
  • 1981: Lieut-eversti Robert Benjamin Humphreys, ja Peppermires Mökki, Brancepeth, Durham
  • 1982: George Christopher Bartram, ja Eldon House, Heighington Village, Newton Aycliffe
  • 1983: Frederick Guy Beadon, Little Newsham Hall, Winston, Darlington
  • 1984: John Wood Snowdon, The Old Rectory, Brandsby, York
  • 1985: David James Grant, CBE, Aden Mökki, Whitesmocks, Durham
  • 1986: Rosemarie Hume Gray, on Eggleston Hall, Eggleston, Barnard Castle
  • 1987: Ian George Bonas, on Bedburn Hall, Hamsterley
  • 1988: Robert Patrick Thompson, The Old Rectory, Wycliffe, Whorlton, Barnard Castle
  • 1989: James Tyrell BROCKBANK, The Orange Tree, Shincliffe, Durham City
  • 1990: Kapteeni John Hubert McBain, on Westholme Hall, Winston, Darlington
  • 1991: Sir Anthony Frederick Milbank, Bt., On Barningham Park, Richmond, North Yorkshire
  • 1992: Elizabeth Ann Jennings, ja Broomshiels Home Farm, Saitley, Bishop Auckland
  • 1993: Desmond Walker
  • 1994: Nicholas David Barclay Straker, on humista Hill, Caldwell, Darlington
  • 1995: Robert Myynti, on Eryholme Grange, Hurworth, Darlington
  • 1996: James Allan Marr, on Brancepeth
  • 1997: Michael Philip Weston, Prebends Gate, 3 Quarryheads Lane, Durham City
  • 1998: Sir William Gray, Bt., Eggleston Hall, Eggleston, Barnard Castle
  • 1999: Frank Nicholson, Cocken House, Chester-le-Street
  • 2000: Elizabeth Ann Smyth, Greenbank, Heighington, Darlington

21. vuosisadan

  • 2001: Thomas Macklyn Swan, The Old Hall, Bedburn, Hamsterley, Bishop Auckland
  • 2002: Andrew Martell, Shotley Hall, Shotley Bridge, Consett
  • 2003: Peter Morrison Cook, Broomsheils Hall, Satley, Bishop Auckland
  • 2004: Richard Louis Coad, Glebe, Thorpe, Barnard Castle
  • 2005: Simon Jonathon Henry Still
  • 2006: Sareth Ann Nainby-Luxmoore
  • 2007: Ian Roberts Dewhirst
  • 2008: Paul Francis Adrian Townley Barnard Castle
  • 2009: Alasdair MacConachie OBE DL HonDBA FRSA Darlington.
  • 2010: B Robinson OBE DL Cotherstone, Barnard Castle.
  • 2011: Roger SP Howell Castle Eden.
  • 2012: Hon Henry Francis Cecil Vane DL Selaby Hall, Gainford, Darlington.
  • 2013: Peter Stuart Bell, Vanha Elvet Durham
  • 2014: Gerald Charles Osbourne, Croft
  0   0
Edellinen artikkeli Harold Schnitzer
Seuraava artikkeli Heinrich von Kittlitz

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha