Jelle Van Damme

Jelle François Maria Van Damme on belgialainen jalkapalloilija, joka voi pelata keskeinen puolustaja, vasen taakse tai vasemmalle yksipuolinen keskikenttäpelaaja. Hän on allekirjoitettu Belgian Pro League klubi Standard Liège.

Club ura

Varhainen liikkuu

Van Damme aloitti uransa Beveren, ennen kuin hän teki lyhyen siirtyä naapuri seuran Lokeren jossa hän pelasi nuorten joukkueet. Hän allekirjoitettiin Germinal Beerschot vuonna 2001, jolloin hänen vanhempi debyytti Jupiler League. Beerschot liittyivät Ajax ja Amsterdamin klubi pian tarjosi hänelle oikeudenkäynti oleskelua alkaa helmikuussa 2002.

Kesällä 2002, Van Damme muutti pysyvästi Ajax jossa hän osoitti lupauksen Alankomaiden Cupissa. Vuonna 2002-03 kaudella hän pelasi Mestarien liigan ja aloitti säännöllisen pelaajalistalla ennen murtumista varpaansa marraskuussa 2002. ensi kaudella hän auttoi Ajax jälleen saada Mestarien liigan lohkovaiheessa mutta hänellä oli muutamia mahdollisuuksia pelata ensimmäinen joukkue otsikko voittaa kampanja, seuran kanssa mieluummin Brasilian Maxwell täydellä takaisin. Tämä rajoitettu mahdollisuus peliaikaa johti hänet allekirjoittamaan Southampton Premier League kesäkuussa 2004, ja £ 2.500.000.

Hän teki vain vähän vaikutusta hänen oikeinkirjoituksen kanssa Southampton, pelissä vain kuusi kertaa aikana 2004-05 kauden, kuten klubi oli taka Championship. Hän vietti 2005-06 kauden lainassa Saksan Bundesliigan seura Werder Bremen mutta jälleen kamppaillut pidä säännöllisesti jalkapallo, joten vain kahdeksan esiintymisiä, kun klubi valmis rönsyt-up. Etsimään enemmän pelissä mahdollisuuksia, Van Damme palasi kotimaahansa allekirjoittamaan Anderlecht kesäkuussa 2006 € 500.000.

Anderlecht

Hänen neljän vuoden oikeinkirjoituksen klo Anderlecht oli paljon menestyksekkäämpi kuin hän voitti kaksi Jupiler League mestaruutta ja 2008 Belgian cup, ja ilmestyi Mestarien liigan lohkovaiheessa useita kertoja. Van Damme maalin 2-1 voittaa kilpailijansa Club Brugge että voitti toisen näiden liigan otsikot vuonna 2010.

Hänen aikansa Brysselissä oli lähde inhottava tapaus kuitenkin, kun Standard Liege puolustaja Oguchi Onyewu syytti häntä rasististen aikana 2008-09 Championship playoff seurojen välillä, kun Van Damme väitetään kutsutaan Onyewu "likainen apina." Onyewu sittemmin haastanut Van Damme, vaikka asia vedettiin 2011 helmikuussa jälkeen tapaamisen kaksi pelaajaa kun Van Damme pahoitteli tahansa rikoksesta hän saattoi antaa.

Wolverhampton Wanderers

Van Damme palasi Valioliigan kesäkuussa 2010 liittymällä Wolverhampton Wanderers. Hän allekirjoitti kolmen vuoden sopimuksen, jossa on mahdollisuus neljännen vuoden, maksua raportoitu olevan noin £ 2,5 miljoonaa. Myy-lausekkeisiin liittyvät hänen 2006 siirtyä Anderlecht tarkoittaa, että Southampton tulisi saada välillä 10 ja 15 prosenttia saadun palkkion Wolves, arviolta £ 300.000.

Hän teki hänen ensimmäinen, ja vain, tavoite Wolves vastaan ​​Fulham 11. syyskuuta 2010. Hän taisteli ratkaista klubilla kuitenkin, ja 29. marraskuuta 2010 hän allekirjoitti esisopimuksen sopimus palata hänen Belgian kotimaahansa kolmen ja puolen vuoden sopimuksen kanssa Standard Liège, kun vain kuusi esiintymisiä varten Midlandsin Club.

Standard Liège

Van Damme paluu Belgia oli virallisesti ratifioitu, kun tammikuussa 2011 siirto ikkunan auki. Hän teki Standard debyyttinsä 0-2 tappio entinen seura Anderlecht 23. January.Van Damme pidetään yhtenä parhaista kapteenit Standard Liège on ollut vuosina.

Kansainvälinen ura

Van Damme debytoi Belgian maajoukkueen 29. maaliskuuta 2003 0-4 ystävällinen menetys Kroatiaan. Hän ilmestyi maajoukkueen aikana hävinnyt karsinnat kampanjoita 2006 ja 2010 kisoissa ja UEFA Euro 2008.

Saavutukset

  • Eredivisie: 2003-04
  • Belgian liigan: 2006-07, 2009-10
  • Belgian cup: 2007-08
  • Belgialainen Super Cup: 2006, 2007

Henkilökohtainen elämä

Van Damme on naimisissa entinen tennispelaaja Elke Clijsters, sisar Kim Clijsters, jonka hän ke toukokuussa 2008 Bree, Belgia. Heillä on kaksi lasta, Cruz Léo ja Cleo.

  0   0
Edellinen artikkeli Northrop Grumman Switchblade
Seuraava artikkeli Intia-Saudi-Arabia suhteet

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha