Jagdstaffel 32

Royal Baijerin Jagdstaffel 32, yleisesti lyhennettä Jasta 32, oli maailmansodan "metsästys ryhmä" Saksan Luftstreitkräfte, joka oli edelläkävijä Luftwaffen. Yksikkö olisi viereen 41 ilmavoittoa sodan aikana, mukaan lukien neljä vihollinen havainto ilmapalloja. Puolestaan ​​ne kärsisivät kustannuksella kahdeksan kaatunut, viisi kuoli purjehtii onnettomuuksissa, neljä haavoittui toiminnassa, kaksi loukkaantui onnettomuuksissa, ja yksi otettu sotavanki.

Historia

Royal Baijerin Jagdstaffel 32 muodostettiin 14 joulukuu 1916 klo FEA 9 Darmstadtissa. Se oli toiminnassa 22. helmikuuta 1917. Se ei pisteet sen ensimmäinen antenni voitto asti 4 heinäkuu 1917 Syyskuuhun mennessä se oli sille Jagdgruppe von Braun.

Jasta 32 muutti 17 Armee edessä maaliskuu 1918 osana Jagdgruppe 8. muutos Jagdgruppe 4 seurasi syyskuussa 1918. Se lopetti sodan tueksi 2 Armee. Laivue lakkautettiin kymmenen päivän kuluttua sodan lopussa, 21. marraskuuta 1918 kello FEA 2, Furth.

Staffelführers

1 Heinrich Schwandner: siirretään sisään Schutzstaffel 27 23 helmikuu 1917 - surmansa toimia 16 maaliskuu 1917

2 Bartholomäus Schröder: 17 maaliskuu 1917 - 30 kesäkuu 1917

3 Otto Schmidt: siirretään sisään Jasta 7 30 kesäkuu 1917 - siirretään ulos Jasta 29 19 elokuu 1917

4 Hans Auer: 19 elokuu 1917 - 19 lokakuu 1917

5 Eduard Ritter von Schleich: 23 lokakuu 1917 - 10 tammikuu 1918

6 Johann Czermak: 10 tammikuu 1918 - 23 heinäkuu 1918

7 Emil Koch: 23 heinäkuu 1918 - haavoittui toiminta 24 lokakuu 1918

8 Hans Böhning: 01 marraskuu 1918 - 11 marraskuu 1918

Lentopaikat

1 Darmstadt, Saksa: 14 joulukuu 1916 - 21 helmikuu 1917

2 Brulange: 22 helmikuu 1917 - 09 maaliskuu 1917

3 Chery-lès-Pouilly: 09 maaliskuu 1917 - kesäkuu 1917

4 Avanson: kesäkuu 1917 - 30 kesäkuu 1917

5 Landreville: 30 kesäkuu 1917 - 21 syyskuu 1917

6 Boulin Ferme: 21 syyskuu 1917 - 20 lokakuu 1917

7 Chery-les-Pouilly: 21 lokakuu 1917 - 01 helmikuu 1918

8 Guesnain: 01 helmikuu 1918 - 28 maaliskuu 1918

9 Favreuil, Bapaume: 28 maaliskuu 1918 - 18 huhtikuu 1918

10 Epinoy: 18 huhtikuu 1918 - 08 elokuu 1918

11 Villers-au-Tertre: 08 elokuu 1918 - 28 elokuu 1918

12 Villers-St.-Armand: 28 elokuu 1918 - 29 syyskuu 1918

13 Bühl: 29 syyskuu 1918 - 12 lokakuu 1918

14 Harmigniers: 12 lokakuu 1918 - 28 lokakuu 1918

15 Gosselies: 28 lokakuu 1918 - 11 marraskuu 1918

16 Trier: 11 marraskuu 1918

17 Furth: lakkautettiin 21 marraskuu 1918.

Huomattavat jäsenet

Rudolf Windisch oli merkittävin ässää joka palveli Jasta 32. Hän voitti toisen kahdeksanteen ilmavoittoa laivue, ennen kuin hän lähti komento Jasta 66 ja voittaa Blue Max. Hän oli ainutlaatuinen, että hän oli ainoa lentäjä sodan voittaa Preussin Yhteisöjen Crown, neljännen luokan kanssa Swords.

Eduard Ritter von Schleich oli toinen Blue Max voittaja; hän joko käski Jasta 32 tai Jagdgruppes, johon se kuului, lähes vuoden laivueen lyhyen olemassaolonsa, vaikka hän voitti ei voittoja lentää yksikkö. Hans Böhning oli toinen suuri kunnia ässä joka käski laitetta ilman pisteitä, vaikka hänen mahdollisuuksien ikkuna oli vain kymmenen päivää.

Muut lentävät ässää joka palveli laivueen mukana Hans Auer, Otto Schmidt, Fritz Kieckhäfer, Hans Rolfes, Helmut Brünig, Arno Benzler, ja Emil Koch.

Lentokone

  • Roland D.IIs olivat alkuperäinen laitteet Jasta 32
  • Albatros taistelijat käyttivät myös yksikkö
  • Fokker Dr.I Triplanes tuli myöhemmin
  • Fokker D.VIIs, viimeinen Jasta 32 sallitusta veneet, olivat johtava hävittäjien sodan

Merkinnät yleensä mukana moottori moottorisuojusten maalattu Baijerin sininen Jasta n lentokoneita. Schleich ilma-aluksen olivat poikkeuksellisia; he olivat kaikki-musta.

Toiminnot

Kun mobilisointi 22. helmikuuta 1917 uusi laivue aloitti toimintansa tueksi Armee-Abteilung Sector. Kesäkuun 1. päivänä 1917 Jasta siirtynyt Avancon ja tukea 7 Armee. Syyskuuhun mennessä se oli sille Jagdgruppe von Braun, yhdessä Jasta 13, Jasta 14, Jasta 16, Jasta 21, Jasta 22, Jasta 23, ja Jasta 34. siirtynyt tukea 17 Armee osana Jagdgruppe 8, komensi von Schleich; Jasta 23, Jasta 35, ja Jasta 39 kuului myös JG 8. Syyskuun lopussa Jasta 32 perustui klo Buhl osana Jagdgruppe 4, joka sitten käski von Schleich, ja sisälsi myös Jastas 23, 34, ja 35. Jasta 32 vietti kahden viimeisen kuukauden sodan, loka- ja marraskuussa 1918 tueksi 2 Armee. Se muutti Trier viimeisenä päivänä sodan.

  0   0
Edellinen artikkeli Jabalpur Lentokenttä
Seuraava artikkeli Malli M näppäimistö

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha