Assam maakunnassa

Assam maakunnassa oli maakunnan brittiläisen Intian, luotu 1911 osio Itä Bengalin ja Assam maakunnassa. Sen pääoma oli Shillong.

Assam alue erotettiin ensin Bengalin vuonna 1874 nimellä "Koillis-Frontier" ei sääntelyä maakunnassa. Se liitettiin uuteen maakunnassa Itä-Bengalin ja Assam vuonna 1905 ja uudelleen perustettiin maakunnassa vuonna 1912.

Historia

Vuonna 1824 Assam oli miehitetty brittiläiset joukot seuraavat ensimmäisen englantilais-Burman sota ja 24 helmikuu 1826 se luovutettiin Britanniassa Burmassa. Välillä 1826 ja 1832 Assam liitettiin osaksi Bengalin alle Bengal puheenjohtajakaudella. Vuodesta 1832 lokakuuhun 1838 Assam ruhtinaskunnan palautettiin Ylä Assam kun Britannian sulkea Ala Assam. Purandar Singha annettiin hallitseva kuninkaiden Ylä Assam vuonna 1833, mutta sen jälkeen lyhyen ajan Assam liitettiin Bengalin British. Vuonna 1873 brittiläinen poliittinen valvonta määrättiin Länsi Naga yhteisöihin. On 06 helmikuu 1874 Assam, kuten Sylhet, oli erottaa Bengalin muodostamiseksi Assam Chief-Commissionership, joka tunnetaan myös nimellä "Koillis-Frontier". Shillong valittiin pääkaupunki Non-asetuksen maakunnassa Assam syyskuussa 1874. Lushai Hills siirrettiin Assam 1897. Uusi Commissionership sisältyi viisi piirit Assam asianmukaista, Khasi-Jaintia Hills, Garo Hills, Naga Hills, Goalpara ja Sylhet-Cachar käsittää noin 54100 m² mailia. Ironista kyllä, Cooch Behar historiallinen osa Assam, jätettiin pois.

Alkaen 16 lokakuu 1905 Assam tuli osa maakunnassa Itä-Bengalissa ja Assam. Maakunta kumottiin vuonna 1911 seuraavasti jatkuva joukkomielenosoituksiin kampanja ja 1. huhtikuuta 1912 kaksi osaa Bengalin pääsivät takaisin ja uusi osio perustuu kielen seurasi, orija ja assami alueet erotettiin muodostaa uusia hallinnollisia yksiköitä: Biharin ja Orissa maakunnassa oli luotu länteen, ja Assam maakunnassa itään. Vuonna 1937 Assam lakiasäätävän kokouksen perustettiin Shillong.

Aikana Japani miehitti Intiassa vuonna 1944, joillakin alueilla Assam maakunnassa, mukaan lukien Naga Hills alueella ja osa Manipurin ruhtinaskunnan, hoitivat Japanin joukkojen välillä maaliskuun puolivälissä ja heinäkuun. Ennen Independence Intian, 1. huhtikuuta 1946 Assam Province myönnettiin itsehallinto ja 15 elokuu 1947 siitä tuli osa Intian unionin.

Poliisipäällikköjen Assam maakunnassa

  • 1912 - 1918 Archdale Earle
  • 1918 - 03 tammikuu 1921 Sir Nicholas Dodd Beatson Bell

Governors

  • 03 tammikuu 1921 - 02 huhtikuu 1921 Sir Nicholas Dodd Beatson Bell
  • 03 huhtikuu 1921 - 10 lokakuu 1922 Sir William Sinclair Marris
  • 10 lokakuu 1922 - 28 kesäkuu 1927 Sir John Henry Kerr
  • 28 kesäkuu 1927 - 11 toukokuu 1932 Sir Egbert Laurie Lucas Hammond
  • 11 toukokuu 1932 - 04 maaliskuu 1937 Sir Michael Keane
  • 04 maaliskuu 1937 - 04 toukokuu 1942 Robert Neil Reid
  • 04 toukokuu 1942 - 04 toukokuu 1947 Sir Andrew Gourlay Clow
  • 15 maaliskuu 1944 - heinäkuu 1944 Mutaguchi Renya Mil
  • 16 maaliskuu 1944 - heinäkuu 1944 AC Chatterjee IIL
  • 04 toukokuu 1947 - 15 elokuu 1947 Sir Akbar Hydari

Chief ministerit

  • 01 huhtikuu 1937 - 19 syyskuu 1938 Maulavi Saiyid Sir Muhammad Saadulla ML
  • 19 syyskuu 1938 - 17 marraskuu 1939 Gopinath Bordoloi INC
  • 17 marraskuu 1939 - 24 joulukuu 1941 Maulavi Saiyid Sir Muhammad Saadulla ML
  • 24 joulukuu 1941 - 24 elokuu 1942 kuvernöörin sääntö
  • 25 elokuu 1942 - 11 helmikuu 1946 Maulavi Saiyid Sir Muhammad Saadulla ML
  • 11 helmikuu 1946 - 15 elokuu 1947 Gopinath Bordoloi INC

Sijainen komissaarien Naga Hills District

  • 1912 - 1913 J.K. Webster
  • 1913 - 1917 H.C. Berners
  • 1917 - 1935 John Henry Hutton
  • 1935 - 1937 James Philip Mills
  • 1937 - 1947 Charles Ridley Pawsey
  0   0
Edellinen artikkeli Katie Fallon
Seuraava artikkeli Houston Theater District

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha